درباره ما

وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در قالب مدیریت هوشمند اطلاعات و خدمات حمایتی کودکان و نوجوانان «سامانه گنج انسان» را طراحی و با مشارکت و مساعدت تمامی دلسوزان عرصه حقوق کودک ، خدمات خود را ارائه می دهد. خدمات این سامانه به تمامی افراد زیر ١٨ سال در کشور عزیزمان تعلق دارد.

سایر طبقات سنی جمعیت کشور به منظور حمایت از کودکان و نوجوانان (زیر ١٨سال) میتوانند در این سامانه ضمن معرفی خود، نوع خدمات و حمایت خود را اعلام نمایند.

سامانه «گنج انسان» متعلق به تمامی گروه های سنی زیر ١٨ سال اعم از دختران و پسران ، و همه طبقات و اقشار ، در تمامی سرزمین پهناور ایران اسلامی است.

سامانه «گنج انسان» ؛ خدمات حمایتی، آماری ، ارجاعی مربوطه به طبقات سنی زیر ١٨سال در کشور را به همه ذینفعان و مسئولان ارائه می دهد .

در این سامانه تمامی وزارتخانه ها، سازمانها ، نهادهای متولی کودکان ( زیر ١٨سال ) به طور بر خط(آنلاین) ، خدمات خود را معرفی و امور مربوط به کودکان را صرفاً به صورت الکترونیکی پیگیری می‌نمایند.

در این سامانه تمامی نهادهای غیر دولتی (سمن ها) که در حوزه کودک و نوجوانان (زیر١٨سال) در کشور برابر مجوزهای رسمی فعالیت دارند می توانند خود را معرفی و حوزه فعالیت و توانمندیهای خود را در جهت حمایت از جامعه هدف اعلام کنند. علاوه بر سازمانهای دولتی و غیر دولتی، متخصصین علاقه مند برای ارائه خدمات به جامعه هدف (افراد زیر ١٨سال) اعم از پزشکان، روانشناسان، روانپزشکان، مددکاران اجتماعی، اساتید دانشگاه، معلمین مرتبط با امور تربیتی، هنرمندان، فیلمسازان، تهیه کنندگان سینما و تلویزیون، نویسندگان کتاب کودک و نوجوان، کارگردانان سینما و تلویزیون و تاتر و سایر فعالان عرصه های مختلف کودک و نوجوان می توانند با ورود به سامانه آمادگی خود را برای معرفی و نحوه خدمات رسانی اعلام نماید.

سامانه «گنج انسان» علاوه بر اطلاع رسانی متمرکز، آماده دریافت اطلاعات و اخبار از سراسر کشور در حوزه کودکان و نوجوانان در صفحات مرتبط در سامانه می باشد. علاقه مندان با ورود و ثبت نام در سامانه در صفحه مربوطه اخبار روز و فوری خود را تنظیم و ارسال نمایند.

سامانه «گنج انسان» از نمایندگان محترم مجلس، فراکسیون حقوق کودک دعوت می نماید در بخش مرتبط «ورود به سامانه» ثبت نام و عضو این جامعه مجازی سراسری شوند و از دیدگاههای خود جامعه هدف را بهره مند سازند.

در سامانه «گنج انسان» اطلاعات مربوط به کودکان و نوجوانان از سه مرجع دریافت می شود

نهادهای رسمی دولتی
نهادهای غیر دولتی
ذینفعان (کودکان و نوجوانان ، سرپرستان و…)

دبیرخانه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با پردازش مستمر اطلاعات دریافتی و طبقه بندی و دسته بندی آنان، از طریق سامانه های مرتبط هماهنگی های لازم برای ارائه خدمات حمایتی از اقشار هدف را انجام می دهد.

با عنایت به حکمت ٣٣٣ امام علی (ع) که فرمود (شادی مومن در چهره او ، و اندوه وی در دلش پنهان است) سیاست کلی سامانه در آن است که اطلاعات زیبا ، امید بخش و تحرک آفرین را در بخش های عام قرار دهد و اخبار و اطلاعات و آمار های مشکلات را ، بلافاصله به مسئولان مربوطه برساند تا با تدابیر لازم ، مرتفع شود

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان سازمان صدا و سیما‌‌ – ١٣٨٣/٠٩/١١

عنوان : زندگی بهشتی یعنی زندگی با لبخند

یکی از مقوله‌های بسیار مهم و یقیناً یکی از ضرورتهای جامعه، لبخند است. لبخند یکی از نیازهای زندگی انسان است. زندگی بی‌شادی و بی‌لبخند، زندگی دوزخی است. زندگی بهشتی، زندگی با لبخند است. حضرت علی فرمود: « المؤمن بشره فی وجهه و حزنه فی قلبه »؛ (١)

اگر غصه‌یی دارید، باید در دلتان نگه دارید؛ مؤمن این‌طوری است. لبخند و شادی مؤمن در چهره‌ی اوست. اصلاً چهره‌ها باید شاد باشد. اگر با چهره‌ی خودتان می‌توانید به جامعه شادی بدهید، باید این کار را بکنید. شادی لازم است و باید آن را برای مردم تأمین کرد؛ منتها این کار برنامه‌ریزی می‌خواهد. البته شماها برنامه‌ریزی کرده‌اید. این مواردی که من می‌گویم «باید»، معنایش این نیست که شما نکرده‌اید. شما کارهای زیاد و خوبی کرده‌اید و من می‌خواهم بر ادامه‌ی آنها تأکید کنم. مراقب باشید شادی در مردم با لودگی و ابتذال و بی‌بندوباری همراه نشود؛ از این طریق به مردم شادی داده نشود. همه‌جور می‌شود به مردم شادی داد؛ از نوع صحیح آن شادی داده شود. گاهی اوقات یک لطیفه یا یک تعبیرِ بجا مخاطب را شاد و خوشحال می‌کند؛ گاهی هم ممکن است یک آدم لوده با ده جور ادا درآوردن، نتواند آن‌طور شادی را ایجاد کند. شادی کردن و شادی دادن به مردم، به‌معنای لودگی نیست. یکی از آقایانی که در صدا و سیما گاهی صحبت می‌کند و مصاحبه‌های خوب و صحبتهای خوبی دارد – من گاهی گوش کرده‌ام – اصلاً شوخی نمی‌کند؛ اما تعبیرات و کیفیت بیانش طوری است که انسان گاهی بی‌اختیار لبخند به لب می‌آورد؛ این‌طور خوب است.

١ ) قصار ٣٣٣ :
وَ قَالَ (علیه السلام) : فِی صِفَهِ الْمُؤْمِنِ الْمُؤْمِنُ بِشْرُهُ فِی وَجْهِهِ وَ حُزْنُهُ فِی قَلْبِهِ أَوْسَعُ شَی‏ءٍ صَدْراً وَ أَذَلُّ شَی‏ءٍ نَفْساً یکْرَهُ الرِّفْعَهَ وَ یشْنَأُ السُّمْعَهَ طَوِیلٌ غَمُّهُ بَعِیدٌ هَمُّهُ کَثِیرٌ صَمْتُهُ مَشْغُولٌ وَقْتُهُ شَکُورٌ صَبُورٌ مَغْمُورٌ بِفِکْرَتِهِ ضَنِینٌ بِخَلَّتِهِ سَهْلُ الْخَلِیقَهِ لَینُ الْعَرِیکَهِ نَفْسُهُ أَصْلَبُ مِنَ الصَّلْدِ وَ هُوَ أَذَلُّ مِنَ الْعَبْدِ .

ترجمه :
و آن حضرت در وصف مؤمن فرمود: شادى مؤمن در چهره‏اش، و اندوهش در دل اوست. از نظر تحمّل وسیع‏ترین موجود، و از نظر اخلاق متواضع‏ترین مخلوق است. برترى را خوش ندارد، و خودنمایى را دشمن دارد. اندوهش طولانى، و همّتش دور دست، و سکوتش بسیار، و وقتش مشغول، و سپاس و شکیبایى‏اش فوق العاده، و غرق در فکرت خویش، و نسبت به اظهار حاجت بخیل است، اخلاقش سهل و آرام، و بر خوردش هموار و نرم، و وجودش در امر دین از سنگ سخت‏تر، و نزد حق از برده ذلیل‏تر است